Extraligové zajímavosti 

 

 


Až popadne správný dech

logo Litvínov    Kdepak, to opravdu není nic mimořádného, když se na extraligovém ledě potkají sourozenci, když na něm hraje syn či příbuzný slavného otce nebo strýce. Nejčastěji bychom takové situace vystopovali u hojně rozšířených příjmení Procházků či Nováků. České rodiny totiž mají sport a zejména hokej zakódován v krvi, Platí to i o rodině Hüblů. Jaroslav býval před lety oporou Litvínova, dnes je asistentem trenéra na střídačce „áčka“ chemiků. Na povel tak má syna Jardu, figurujícího na postu náhradního brankáře, a rovněž synovce Viktora, který se na sever Čech vrátil po dvouleté štaci v pražské Slavii.

    Pocházím ale z Chomutova. Oba strejdové, jeden Hübl a druhý Branda, se točili kolem hokeje a táta proto chtěl, abych v této tradici pokračoval,“ svěřuje se Viktor Hübl, který zůstal věrný i rodnému městu, až do devatenácti let, než ho zlanařil nedaleký Litvínov. „Vybojovat si místo v základní sestavě ale nebylo nijak jednoduché. A když se mi to na jaře roku 2000 konečně podařilo, po boku Alinče a Brandy, ozvalo se na rozbruslení před prvním utkáním play off ve Zlíně slepé střevo a já skončil v místní nemocnici na operačním sále…“

    Další zápasy už Viktor Hübl v kádru „chemiků“ neodehrál, a se dvěma zmíněnými spoluhráči zamířil během léta na přestup do Slavie! „Smlouva v Praze byla o něco lákavější, a navíc jsem věřil v lepší uplatnění. Toho času bych se na severu Čech výše než do třetí lajny asi nedostal…“

Viktor Hubl    V jedné formaci s Alinčem a Brandou se však ve Slavii s ohledem na zranění, výkonnostní problémy celého týmu a změny trenérů prakticky nesešel. Místo toho si na malou chvíli nenápadně vyšlapal cestičku až do reprezentace. „Krátce předtím bych na podobnou poctu vůbec nepomyslel, ale umínil jsem si, že budu dělat všechno proto, abych se v národním mužstvu udržel co nejdéle,“ vzpomíná Hübl na přelom let 2000 a 2001, kdy se aktivně zúčastnil tří dílů Euro Hockey Tour ve Finsku, Rusku a Švédsku, a zaznamenal dva góly. V extralize se 183 centimetrů vysoký účastník, snažící se ve volném čase proniknout do tajů hry zvané golf, dokázal trefit do sítě soupeřů zhruba v každém čtvrtém nebo pátém utkání. V loňské sezóně však došlo na Hüblova vlastní slova, že jeho největší hokejovou slabinou je koncovka. „Někdy mi scházelo pouhé štěstí,“ snažil se zažehnat myšlenky na narůstající noční můru. Mladý útočník, který měl v Edenu rozhodovat zápasy, se v první polovině loňské sezóny ani jednou střelecky neprosadil! I když do konce základní části vylepšil tragickou bilanci na solidních 11 gólů, v osmi utkáních play off už byl opět nevýrazný, v zakončení nulový, nakonec ho ani pro zranění nedohrál, a na Slavii o další služby neprojevili zájem. Viktor Hübl se proto vrátil do Litvínova…

    Na obnovenou premiéru v žlutočerném dresu si však počkal, až do 20. října a 14. kola, kdy „chemici“ přivítali Liberec. „Už se mi po hokeji pořádně stýskalo,“ objasnil svůj výtečný výkon, který ještě nebyl korunován zápisem do listiny střelců, ale labužnickou přihrávkou na úvodní gól Havla a plejádou dalších krásných akcí a střel. „Během léta jsem byl na plastické operaci s poraněným kolenem. Ale na ledě nám to fungovalo. Vždyť s Honzou Alinčem jsem v minulosti sehrál řadu zápasů, tady i ve Slavii, a proto jsme si nemuseli nic vysvětlovat. A mladej Havel? To je taky šikovnej hokejista, ten k nám rychle zapadl,“ pochválil precizně fungující spolupráci nově sestavené první útočné formace. „Původně jsme tak měli hrát od začátku sezóny, kdyby mne nezastavila léčba po operaci. Moje místo tak na nějaký čas zaujal Honza Klobouček.“

    Také v dalších utkáních, v nichž už se Litvínov nemohl ani teoreticky spoléhat na Šlégra či Ručínského, patřil Viktor Hübl mezi nejaktivnější hráče Chemopetrolu. Reprezentační přestávku však přivítal jako smilování. „S mojí fyzičkou to stále není optimální, ke konci jednotlivých utkání už jsem občas ztěžka popadal dech, a tak jsem se na pár dnů volna opravdu těšil. Snad se mi během nich podařilo dohnat to, co jsem ztratil během dlouhé rekonvalescence…“

HB/id (11.11.02)

 

Zpět na začátek stránky

 

Návrat na stranu archivu HB