Extraligové zajímavosti 

 

 


Talent v brance rozhodl o baráži

logo Litvínov    Pokud jde o fyzické parametry, patří spíš k extraligovému podprůměru. Váží 75 kilo a je vysoký 173 centimetrů. Jako brankář se tak má v kleci co ohánět, aby pochytal co nejvíce střel. Až do loňské sezóny ale neměl mnoho příležitostí k tomu, aby vyniknul. Po třech letech, kdy skutečně jen sporadicky kryl záda ostřílenému Zdeňku Orctovi, byl uvolněn na hostování do kladenského Vagnerplastu. V jeho dresu na sebe výrazně upozornil, neboť se rychle stal jednou z vůdčích osobností. Jenže na konci minulé sezóny hostování skončilo, a protože se Orct nedohodl s „chemiky“ na nové smlouvě, vrátil se do mateřského klubu jako nová, perspektivní „jednička“, se zkušenostmi z pouhých 59 utkání v nejvyšší soutěži.

Marek Pinc    Pincovy vazby na Kladno a Zdeňka Orcta však nebyly ukončeny a naopak, kuriózním způsobem vyvrcholily v úterý 5. března, v dramatickém utkání posledního, 52. kola dlouhodobé části hokejové extraligy. Snad nikdo by se na začátku sezóny neodhodlal tipovat, že tito dva brankáři, kteří si vyměnili dresy a zaměstnavatele, a jejich kluby, Kladno a Litvínov, se spolu v nejzazším možném termínu utkají v přímém souboji o to, na koho padne „Černý Petr“, kdo zůstane definitivně v extralize, a kdo se bude obávat o prioritní existenci v nevyzpytatelné baráži! Ale stalo se. A na vyprodaném kladenském stadiónu se Marek Pinc převtělil do role hlavního litvínovského spasitele. „Po první třetině to mohlo být 5:0 pro Kladno, a nikdo by se tomu nedivil. Jenže Pincák nás skvěle podržel a předvedl špičkové zákroky. Trvalo nám víc jak polovinu utkání, než jsme se do něho dostali a díky Pincákovi jsme i ve třetí třetině stále měli šanci vyrovnat skóre a získat přinejmenším ten jeden potřebný bod,“ pochválil svého brankáře Vlastimil Kroupa, autor prvního litvínovského gólu z 48. minuty (druhý přidal v minutě poslední do opuštěné klece Vagnerplastu Kubinčák). „První dvě třetiny jsme opravdu byli dost nervózní. O přestávce jsme si to ale v kabině vyříkali. Někdo zvýšil hlas, nebudu říkat kdo, to není podstatné, ale šli jsme do toho dál s tím, že něco musíme udělat a že se to určitě podaří zvrátit,“ svěřil se Marek Pinc, ústřední hvězda zápasu, na který se sjely snad všechny osobnosti ze slavné minulosti obou soupeřů , včetně Ivana Hlinky, střelce vítězného gólu z Nagana Petra Svobody, či kladenských ikon Edy Nováka, Františka Kaberleho, Miloše Hořavy a mnoha dalších.

    Nevysoký Pinc si počínal v kleci jako ještěrka - jednou vyrazil kotouč pohotovou hlavičkou s pomocí přilby (!), a inkasoval pouze v 10. minutě při kladenské přesilovce z hole obránce Kruliše od modré čáry. „Viděl jsem sice, jak Kruliš dostává puk na modré čáře, ale pak se přede mnou postavili dva nebo tři hráči, najednou jsem neviděl vůbec nic a zaregistroval jsem až radost kladenských ochozů,“ popsal jediný smolný okamžik brankář, který 20. března oslaví teprve 23. narozeniny. Na jeho výkonu však inkasovaný gól nezanechal žádné stopy. „Je to kluk, který si nepřipouští nějaké nervy a to je správná vlastnost pro kvalitního gólmana. Je nesmírně talentovaný – přirovnal bych ho ke slávistickému Málkovi, je mu podobný i brankářským projevem – a poslední zápasy nás skutečně podržel. Vyzařovala z něj pohoda. Marek má před sebou skvělou budoucnost. Pokud nějak ´neuletí´, ale to v jeho případě asi nehrozí, protože ví, o co jde,“ řekl velmi pochvalně Josef Beránek, první trenér Litvínova, který prestižní souboj nesmírně prožíval. Naopak Pinc i po zápase zachoval chladnou hlavu. „Od reprezentační přestávky se mi chytalo opravdu dobře. Asi jsem měl i štěstí, a také kluci hodně pomáhali. Jenže jakmile gólman mužstvo nepodrží, je hrozně těžké vyhrát. Ale zápas proti Kladnu se mi povedl, kluci přidali dva góly a bylo to! Je to super,“ radoval se Marek, zdaleka ne jediný Pinc v litvínovské kabině. Masérem je totiž jeho otec František, a extraligový led ochutnal už i o dva roky mladší bratr Michal.

Vlastimil Kroupa    Aktuální hodnocení bývá vždy ošidné. Možná že bitva o únik z baráže nebyla tím absolutně nejlepším utkáním Marka Pince v jeho dosavadní kariéře, ale určitě to byl zápas zatím nejdůležitější a především – vítězný! „Kladno nás svým nástupem opravdu zaskočilo, protože jsme přijeli s vědomím, že nám stačí bod za remízu a takový nástup jsme nečekali. Ale tušili jsme, že když nápor ustojíme a domácí tým nepřidá další góly, padne na něj nervozita, a začnou mu docházet síly,“ doplnil hodnocení zápasu obránce Kroupa. A trenér Beránek? „Možná jsme měli i notnou dávku štěstí, ale naše plány se naplnily. Předvedli jsme bojovný, trpělivý výkon, a mohli se spolehnout na skvělého Pince! Takových utkání by ale extraliga potřebovala víc. Zaplněné ochozy, skvělou atmosféru. Náš hokej by si to zasloužil…“

HB/ds (6.3.02)

 

Zpět na začátek stránky

 

Návrat na stranu archivu HB