Mistrovství světa 2002

 

logo MS 2002    Začarované šampionáty. Začarované pro domácí tým i pro reprezentaci z malé země uprostřed Evropy. Tak by se daly v krátkosti charakterizovat všechna mistrovství světa v ledním hokeji, která kdy proběhla v „zemi tří korunek“, ve Švédsku. Ani turnaj, který vyvrcholil v Göteborgu v polovině května, nebyl výjimkou. Domácí tým nesmazal černou „olympijskou“ kaňku, jakou na jeho žlutých dresech zanechala senzační porážka s Běloruskem, a trojnásobní obhájci titulu z České republiky nedokázali ani na poslední pokus zachránit vysvědčení z celkově mizerné sezóny. Po výbuchu na Superb před halou Scandinaviumjuniorském šampionátu a návratu ze ZOH s prázdnýma rukama, se završila éra trenéra Josefa Augusty. Nepomohl nám ani kapitán Jaromír Jágr. Stejně jako v Salt Lake City, i tentokrát jsme si vylámali zuby na Rusku. Vypadli jsme s ním i tentokrát ve čtvrtfinále a museli závidět sousedům ze Slovenska jejich senzační cestu za historicky prvním titulem… 

 

    To všechno jsou známá fakta, která v našem ohlédnutí nehodláme opakovat. Nabízíme Vám pohled na šampionát vlastně nehokejový, s „hokejovým“ úvodem a závěrem v odlehčeném duchu. Jen málokdo se totiž během turnaje zamyslel nad tím, kde se vlastně hraje? V jakém městě že to turnaj vrcholí…

 

S mistrem RUSKA na PALUBĚ

    Každý významný hokejový turnaj láká nejen stovky fanoušků, ale také zajímavé osobnosti. Jedna aktuálně velmi atraktivní usedla s obvyklým úsměvem na tváři a nadhledem v duši do malého, vrtulemi obdařeného letadla ČSA, a vydala se do Švédska nejen v roli pozorovatele, ale také spolukomentátora ruské televize! Usmívajícím se pánem, kterého ještě stále hřála vzpomínka na historický milník v dějinách zahraničních angažmá českých trenérů, mistrovský titul s klubem Jaroslavli, nebyl nikdo jiný než Vladimír Vůjtek starší. Pravda, postěžoval si, že jeho syn byl na poslední chvíli vyřazen z české reprezentace, a že ho tak na vlastní oči v akci neuvidí, na rozdíl od některých méně důvěřivých cestujících však neměl z letu žádné obavy. Naopak, ještě přidal veselou, byť poněkud „černě“ zabarvenou historku z dob vlastní hráčské kariéry. „Když jsem hrál na vojně za Trenčín, hodně jsme k ligovým zápasům létali právě podobnými, malými vrtulovými letadly. Hodně toho vydrží. Hokejová hala ScandinaviumTak nám to tvrdili piloti. Jednou k nim jistý spoluhráč zašel do kabiny, a oni ho pustili k řízení, které mělo být nastaveno na automatiku. Musím se vrátit k tomu, co říkal personál. I kdyby se zastavily obě vrtule, letadlo v pohodě doklouzá bezpečně na zem! A tak letíme, všechno v pohodě, když tu se najednou podívám z okna, a co nevidím! Jedna vrtule se netočí!!! Hned voláme na posádku, a v tu chvíli začal pěkný zmatek. Viník maléru, náš spoluhráč, byl vyhozen z kabiny, pak už tam nikoho nepustili. Už v bezpečí dole na zemi se ptáme, a co ty nervy, o nic nešlo, ne? Vždyť se  pořád točila ta druhá vrtule. A zpocený pilot říká – to jo, ale kdyby se zastavila, je s námi amen. A my – jak to? Vždyť bychom doplachtili na zem, ne? A on – jedině v případě, že by bylo letadlo úplně prázdné. S plně naloženou palubou bychom se okamžitě po čumáku zapíchli do země!“

    A pak věřte báchorkám pilotů a letadlům, že? Naše cesta se však obešla bez komplikací. Ty nastaly úplně jinde. V Jönkopingu, kde mužstvo ČR nezvládlo čtvrtfinále s Ruskem. Vladimír Vůjtek měl na komentátorském stanovišti rozporuplné pocity. Za chvíli ho čekala cesta za svěřenci z mužstva z Jaroslavli v rámci letní přípravy na jih Evropy. Do finálového rozuzlení šampionátu by tak určitě nezůstal. Nakonec ale ve Švédsku pobyl déle, než český hokejový tým, obhajující tři tituly mistrů světa v řadě!   

 

STĚHUJící se město…

Volný trénink německých hokejistů    Pro Čecha to mohl byl konec MS. A otevřel se netušený prostor lépe poznat druhé největší švédské město, Göteborg, které, podle všeho, je zaslíbeno sportu. Počátkem roku 2002 si tady dali dostaveníčko nejlepší evropští házenkáři, v květnu se zde uskutečnilo mistrovství světa v ledním hokeji, a v plánu už tu mají příští evropský šampionát nejlepších lehkých atletů. Historicky „nestálé“ město se však především stále víc mění z rušné obchodní tepny v klidnější kosmopolitní centrum. Pravda, gigantické námořní doky, určené pro stavbu velkých lodí, už jen smutně mlčí, a rušno je především mezi 40 tisícovkami univerzitních studentů. Přesto se zde nikdo nenudí, a nenudili byste se ani vy, pokud disponujete dostatkem peněz…

    Město, jak ho známe dnes, není prvním pod tímto jménem. Stojí totiž už v páté odlišné lokalitě! Vůbec první Göteborg vyrostl o 40 kilometrů severněji, počátkem 11. století, a ten současný byl založen 4. června roku 1621 s požehnáním krále Gustava II. Adolfa. Jeho tvůrci, kteří mu vtiskli duch Radnice a městské muzeumneoklasicismu, však byli Holanďané. Nejstarší domy britských, holandských a německých kupců z kamenných kvádrů, ozdobené štukami a okrasnými dlaždicemi, tak vyrůstaly na břehu četných umělých kanálů a v okolí rozlehlých parků. Velký orientální vliv zanechaly také někdejší kolosální obchodní vazby s dálným východem, jimž přes osmdesát let vládla tzv. Švédsko-východoindická společnost. V 60. letech 20. století však byla část impozantních starých domů zbourána a jejich místo zaujaly moderní novostavby.

    I když ročně zavítá do Göteborgu na 12 tisíc lodí a trajektů se čtyřmi milióny pasažérů, jak už bylo řečeno, hostem obřích loděnic jsou stále častěji jen rez a vzpomínky. Z konstrukčních doků už delší čas nevyjela žádná nová záoceánská krasavice, ty starší se zde pouze opravují, a přilehlé velkosklady si pronajali importéři nejoblíbenějšího švédského ovoce - banánů! Statistiky totiž hovoří o tom, že Švédsko se chlubí největší spotřebou v celé Evropě. Ročně se zde zkonzumuje v průměru přes 16 kilogramů banánů na jednoho obyvatele!

Chátrající doky    Široké ulice v centru města a elegantní náměstí (to, zvané Götaplatsen, se sochou Poseidona a ústící v dlouhou třídu Kungsports avenyn, trochu připomíná naše pražské, Václavské) ustavičně brázdí tramvaje a davy lidí, směřujících zejména do obřího nákupního střediska Nordstan, atmosféra je zde přesto mnohem klidnější a přátelštější než ve Stockholmu. S místními obyvateli, a je jich tu na 850 tisíc, se prý seznámíte a dáte do řeči nejsnáze v celém Švédsku. I proto je domovské město vozů Volvo, vyráběných v Göteborgu od roku 1927, stále populárnější i mezi cizinci Své sídlo tady našel mj. i telekomunikační gigant Ericsson, běžný pracovní život však zdánlivě stojí na druhé koleji. Za životem společenským a zábavou, soustředěnou do opery, koncertních sálů a divadel, kde vystupují zvuční světoví umělci. Ve městě se také konají kongresy, výstavy a veletrhy. Všechny tyto skutečnosti předurčují Göteborg k tomu, aby se stal tím, čím chce být. Hlavním střediskem významných evropských akcí.

 

Z atrakcí se točí hlava, nevěříte?

Přístav Lila B.    Všechna zajímavá místa lze obejít, jak se říká, po vlastní ose. A nebo se na ně podívat s mírným odstupem během plavby po vodních kanálech z paluby vyhlídkového člunu. Jeho trasa vede i kolem nedávno zrekonstruovaného městského muzea, které předvádí unikátní exponát – zbytky nejstaršího typu vikingské lodě. Za dalších pět minut jste u řeky Göta a v přístavu Lilla Bommens, z něhož vyplouvají výletní parníky. Bohužel, většina jen v hlavní turistické sezóně, v červenci a srpnu. Místo výletu na některý z okolních ostrůvků tak můžete zamířit do námořního muzea, v jehož expozici je třináct lodí a dokonce i jedna čtyřicet let stará ponorka.

    Opačným směrem od centra se nachází Lisebergs Nöjespark, oáza zeleně, nikoliv však klidu. Součástí je totiž Horská dráha v lunaparkutématický lunapark, největší ve Skandinávii, kde se povozíte na točivých, houpavých či „mokrých“ atrakcích, zahrajete si ruletu o drobné suvenýry či se podíváte z vyhlídkové věže na panorama města. Znalci obdobných lunaparků v Evropě či Americe však musí být zklamáni. Nikoliv nabídkou zábavy, ale tím, že se zde neplatí paušální vstupné, do něhož je už zahrnut neomezený vstup na jednotlivé atrakce. V Lisebergu se vyžaduje jak základní vstupné, zhruba 110 českých korun, tak poplatek za každou horskou či vodní dráhu zvlášť. A sice formou kuponů. Ano, můžete si koupit permanentku na celý den, která stojí 295 švédských korun (to je asi 950 těch našich), jenže s ohledem na omezenou otevírací dobu, od konce dubna do konce září, a pouze v odpoledních hodinách, nemáte jistotu, že své peníze náležitě „protočíte“. Naopak, můžete strávit dlouhé minuty v nekonečných frontách a zpytovat svědomí, zda Akvárium v Universeunebylo lepší navštívit sousedící přírodovědné centrum Universeum. Dominantou tohoto multi vzdělávacího střediska jsou obří skleník, vypovídající o podmínkách, panujících v deštných pralesech, a také podzemní akvárium s mořskými predátory a 1,4 milióny litrů slané vody, oddělené od návštěvníků speciálním, 27 centimetrů širokým sklem.

    Je všeobecně známo, že pobyt ve Skandinávii hodně ulehčí vaší peněžence. A také Göteborg se nevymyká představám o atraktivní lokalitě, která umí vydělat na turistickém ruchu. Paradoxně se zde však v hlavní prázdninové sezóně, konkrétně mezi červnem a zářím, ubytujete levněji, než na jaře či na podzim. Dost podstatné slevy v hotelech se týkají také víkendových pobytů. Naopak, muzea a další objekty, jako zmíněné Universeum, zase přes léto zvyšují vstupné zhruba o třetinu. Na každý pád, ve Švédsku neušetříte. Vždyť i ten obyčejný hamburger s kolou a hranolkami vás tady vyjde nejméně na 130 korun…

 

VZhůru do oblak, ale bez puku!

Z utkání Švédsko - Německo    P.S.: Možná Vás bude závěrem zajímat, proč není grafickou zarážkou tohoto materiálu o MS 2002 stejně jako v předchozích případech logo šampionátu, vyobrazené na oficiálním puku. To je docela úsměvná historka. A opět vrcholí ve vrtulovém letounu, tentokrát na zpáteční cestě do Prahy, necelý den po slavném finálovém vítězství slovenských hokejových Jánošíků. Objasní Vám ji náš poslední aktivní zástupce na šampionátu, hlavní rozhodčí Vladimír Šindler, který odpískal utkání o 3. místo. Pro kamarády měl sehnat několik podobných puků na památku, ale neuspěl. Kotoučů jako suvenýrů pro fanoušky bylo překvapivě málo, a zaprášilo se po nich během tří čtyř dnů. A navíc – s oficiálním pukem měly málo společného. Oficiální kotouče ale také rychle zmizely – do neznámého skladiště! „Po několika duelech si mužstva a zejména brankáři začali stěžovat, že puk, jehož jedna strana, pomalovaná emblémem na bílém podkladu, je skoro neviditelný, a tak ho organizátoři přestali používat a nahradili pukem klasickým, černým, bez jakéhokoliv znaku,“ prohlásil Šindler a nedůvěřivě se podíval na letadlo, do kterého nastupoval. Z nahecovaných mužstev, hádajících se hráčů ani z rozlícených trenérů na MS obavy neměl, z těch dvou vrtulí však kupodivu ano…

HB/ds (10.9.02)

 

Návrat na začátek této stránky

 

Fotografický archiv

 

Návrat na titulní stranu MS