Mistrovství světa 2003

 

Puk MS 2003Hartwall aréna v Helsinkách    Prokletí bylo prolomeno, ale medaile na nás nezbyla žádná. Tak by se dalo v krátkosti shrnout vystoupení českého národního týmu na světovém šampionátu, který v roce 2003, opět po šesti letech, hostilo Finsko, především hlavní město Helsinky. Dějištěm důležité bitvy svěřenců trenéra Lenera však bylo také Turku. Právě tam konečně porazili Rusko, s nimiž jsme o rok dříve neuspěli ani na MS, ani na olympijských hrách, vždy ve čtvrtfinále. Cesta k vytoužené medaili byla otevřena, vždyť v cestě za zlatým snem stála zatím „nevyrovnaná“ Kanada, která jen s odřenýma ušima přešla přes Německo. Jenže sebevědomí rychle vyprchalo, jasná záležitost se změnila v nebývalý debakl. A navíc, tým Hala v TurkuČR se z výprasku nevzpamatoval ani v boji o třetí místo. Také tam padlo jedno tabu. Slovensko se nás už nemusí bát – konečně „Čechy“ na nejvyšším fóru porazilo a odvezlo si domů pod Tatry bronzovou medaili. My jsme si neodvezli nic, jen kopu vzpomínek, fotografií a zajímavých příběhů. Jakých?

 

 

Tykkäätkö Jääkiekosta?

Finský fanoušek    Ne? Pak jste určitě patřili mezi ty diváky, kteří v čase 67. mistrovství světa v ledním hokeji sledovali jiné televizní programy než přímé přenosy ze zápasů nejrychlejší kolektivní hry a už v žádném případě jste nerozšířili skupinu více jak 450 tisíc fanoušků, osobně sledující na přelomu dubna a května urputná klání nejlepších týmů naší planety v Helsinkách, Turku a Tampere. Tykkäätkö jääkiekosta totiž ve finštině znamená zásadní otázku pro příznivce sportu, která zní - Máte rádi hokej?

Nakonec se smáli Kanaďané    Kyllä. Ano. Dnes už pochopitelně známe všechny tajenky, především tu nejdůležitější. Mistrovský titul vybojovala po šestileté přestávce a shodou okolností opět v Helsinkách reprezentace Kanady. Český výběr? Ten skončil po slibném rozjezdu bez medaile na nepopulárním čtvrtém místě. Možná, že mu scházela nejen větší dávka sportovního umu a štěstí, ale také podpory ze strany fanoušků. Do chladného Finska, kde po celou dobu turnaje teplota jen výjimečně atakovala hranici 15 stupňů nad nulou a kde po zeleném listí na větvích stromů nebylo ani památky, se jim tentokrát moc nechtělo. Na rozdíl od sousedů ze Slovenska. A především Švédů, kteří jako vždy tvořili nejpočetnější a co do vzezření nejoriginálnější skupinu zahraničních návštěvníků v kosmopolitní zemi hokejových fanoušků (povšimněte si níže ilustrační fotografie, na níž je zachycen jeden z nejoriginálněji vystrojených fans „Tří korunek“. Že by už i mužům rostlo bujné poprsí? J)...

Ještě radostné výrazy...    V Helsinkách se už před více jak půl stoletím konala letní olympiáda. Byly tu evropské i světové šampionáty v atletice a pošesté hokejové mistrovství. V dokonale narýsované organizaci se však občas projevila neschopnost Finů pro improvizaci. Třeba s výsledky vlastního mužstva. Stačilo prohrát poslední zápas ve skupině s Německem a nemuselo dojít už ve čtvrtfinále na skandinávské derby proti Švédům. Loučení kteréhokoliv z týmů muselo přinést negativní odezvu v divácké, mediální i sponzorské atraktivitě, a naneštěstí - černého Petra si vytáhli domácí Finové! „Teď budeme fandit Slovákům,“ říkali jejich uplakaní fanoušci po nejdramatičtějším utkání turnaje a porážce 5:6. Někteří se pak skutečně přikrášlili vlaječkami, v ruce či na tváři, v barvách Česka, Slovenska a Kanady. K tomuto nejdramatičProrok F.Černíktějšímu duelu se váže ještě jedna zcela neznámá historka. Na souběžně hraný čtvrtfinálový duel mezi Českou republikou a Ruskem v Turku se vypravil z Helsinek speciální autobus VIP hostů, mezi nimiž nechyběl předseda hokejového svazu Karel Gut či bývalý hráč a nyní generální manažer Vítkovic, František Černík. Ten se s dalšími význačnými českými delegáty před zdárně zvládnutým zápasem neopomněl posílit v „klubové restauraci“ (viz. snímek), a když nastupoval po utkání zpátky do autobusu, vyzvídal, jaký je stav skandinávského derby. Finové prohrávali od 5. minuty 0:1, pak ale pěti góly získali ještě před polovinou řádné hrací doby zdánlivě jasné vedení 5:1! Jenže Švédové do druhé přestávky zkorigovali výsledek a dotáhli se zase na rozdíl jedné branky. „Uvidíte, že Švédové nakonec zvítězí, o gól,“ prohodil pak společně s Karlem Gutem k přísedícím. A měli pravdu – Švédově skutečně druhou sérií 5 branek v řadě vybojovali postup do semifinále a rozesmutnili pořadatelskou krajinu…

Prsatý fanoušek?    Přátelské popichování mezi příznivci čtveřice semifinalistů začínalo už v tramvajích, sjíždějících se do Hartwall Areeny. „Máte dobrý tým, ale vyhrajeme my,“ utahovala si prorocky skupina Švédů z několika Slováků. „A ve finále narazíme na Kanadu, ta porazí Čechy,“ přidali jedním hlasem pánové ve žlutomodrých dresech ještě jedno vydařené proroctví (jak vidět – věštci by se tentokrát na hokejovém MS dobře uživili). Všechna soutěživost se však zcela vytrácela ve chvíli, kdy se fandové sešli ve velkém stanu před arénou, kde se jedlo, pilo a především tancovalo v rytmu živých hudebních vystoupení. Před zápasem i po utkání. En osaa tanssia, mutta yritän! Sice neumím tančit, ale pokusím se. Sinulla on kauniit silmät! Ach, vy máte tak krásné oči! I takové věty jste mohli zaslechnout v početném davu fanoušků, navazujícím nová přátelství. Jakoukoliv nepřístojnost, počínaje zapálenou cigaretou, hlídali nekompromisní bodyguardi v kožených rukavičkách. A to nejen ve zmíněném stanu, ale i v hale a jejím okolí. „Prosím, běžte s plechovkou na most k hlavní silnici, tady je zakázáno konzumovat alkoholické nápoje,“ vystartoval na hlouček česko-slovenských fanoušků, občerstvující se pivem asi 50 metrů od haly u obratiště Dobojováno!taxislužby, jeden z pořadatelů. Na zmíněném prostranství však zněly mnohem častěji jiné věty: „Prodáváte, kupujete?“ Jenže překupníci neutržili tolik, jak si představovali. Na utkání o třetí místo smutně „střelili“ lístek původně za 250 eur za pouhých padesát. Jenže ani vstupenka v kapse nepředstavovala jistotu, že se na vybraný zápas dodíváte do konce. Videokamery, fotoaparáty, ale také houkačky a bubny byly trnem v oku iniciativní pořadatelské službě. Houkačku v mžiku odebrala a bubeníky i s jejich mohutným instrumentem vyhnala z hlediště (například ty české). Ovšem i mimo něj nepřicházeli fanoušci zkrátka.

Andy Murray s hot dogem    Toinen pullo, kiitos! Každou přestávku se hromadně chodilo do některého z mnoha obchůdků s občerstvením. Ještě jednu sklenici, prosím! Třeba za 3 eura vychlazeného piva. Za 6 eur jeden díl pizzy s opečeným bramborem a za 22 eur (čili za více jak 600 korun) maskota či památeční tričko s logem šampionátu. Nebylo kam spěchat. Vždyť celý zápas běžel na všude přítomných monitorech místního televizního okruhu, a tak se nezanedbatelné skupiny diváků vracely na svá sedadla třeba i v sedmé minutě další třetiny! Nám se při podobné občerstvovací proceduře podařilo ještě v Turku zachytit hlavního kouče Kanady, Andy Murrayho, když si po ušmudlaném vítězství nad Německem dával hot-doga. Když spatřil zájem o svoji osobu, rychle se vytratil do VIP boxu, aby z něj sledoval zápas ČR – Rusko, a při zakusování této „rychlovky“ vymyslel úspěšnou taktiku na svého dávného rivala Slávu Lenera.

Manželky Kanaďanů    Každá zábava ale jednou končí. Tentokrát se o titulu rozhodlo v dramatickém prodloužení. Kdo ale po vítězné brance Kanaďana tmavé barvy pleti Ansona Cartera nespěchal domů, mohl být svědkem netradičního fotografování něžných „Javorových listů“. Oslavujících manželek a přítelkyň zámořských hokejistů. Něžné protějšky nových šampiónů z kolébky hokeje se usmívaly do objektivů jako pravé modelingové profesionálky, a co bylo rovněž zajímavé, stejně jako v tuzemsku, ať už u fotbalistů či hokejistů, i tentokrát se vesměs jednalo o „bárbínkovské“ blondýnky...

Čeští fanoušci tancují    Kdo se bude smát po dalším šampionátu, který přivítá po dvanácti letech Praha? Těžko hádat. Naši fanoušci to ale ani tentokrát nebudou. Vždyť na vstupném utratí horentní sumy jako ve Finsku. Mitä se maksaa? Kolik? Tak například za dvojzápas finále - utkání o bronz od tří do šesti tisíc korun!

HB/ds (26.9.03)

 

Návrat na začátek této stránky

 

Fotografický archiv

 

Návrat na titulní stranu MS