Hvězdy NHL 

 

 


Motýlek s polámanými křídly

 

TERRANCE GORDON SAWCHUK

 

Na počátku kariéry...    Během dvaceti let si vychutnal vše, co obnáší řemeslo brankáře v zámořské NHL. Slávu a uznání, bolest ze zranění, konflikty a nakonec i tragický konec. Jednoznačně nejvýstižnější charakteristikou jeho života však byla ona nekonečná zranění.

    Brankářské „betony“ poprvé navlékl když mu bylo deset let a kdy jeho starší bratr zemřel na selhání srdce. Ve dvanácti si zlomil při sportovním utkání pravou paži a tak vážně poranil loket, že už nikdy nebyl schopen dosáhnout pravou rukou na pravé rameno. Zároveň si vykoledoval i další doživotní deficit – během opakované operace a nezbytně nutném odstranění kostních úlomků mu zůstala kratší ruka...

    V roce 1948, v den svých osmnáctých narozenin, málem přišel po úderu hokejkou o zrak. Problémy s očima se později opakovaly. Navíc měl potíže se slepým střevem, s polámaným hrudníkem, mononukleózou. Dvakrát měl zlomený nos, postupně všechny prsty na pravé ruce. Když mu brusle rozřízla levou ruku včetně nervů a žil, napočítali lékaři 175 zpevňujících stehů! A výčet tehdy zcela „běžných“ stehů v obličeji, který až do druhé poloviny 60. let minulého století nechránila žádná maska? Dohromady jich bylo během dvacetileté kariéry přes 400!

    Sawchuk se narodil v kanadské provincii Manitoba, nedaleko Winnipegu, a jeho snem bylo dostat se do NHL. Už v osmnácti ho označili za nováčka roku v bývalé United States League, o rok později v American League a v jednadvaceti letech v samotné NHL! Podobného úspěchu ve třech různých soutěžích se do té doby nikomu nepodařilo dosáhnout. A to byl teprve začátek. Sawchuk se třikrát stal držitelem Vezinovy trofeje pro nejlepšího brankáře NHL. Jednou se o tuto putovní cenu podělil. Pětkrát dokončil sezónu s průměrem inkasovaných branek nižším než 1,99. V roce 1952, když Rudá křídla z Detroitu smetla v play off Toronto a Montreal vždy v pouhých čtyřech utkáních, udržel Sawchuk čtyřikrát čisté konto a dohromady pustil za svá záda jen pět střel.

Už v masce...    Jeho slavné a na úspěchy tučné časy se začaly naplňovat s dlouho proklamovanou hokejovou expanzí po severoamerickém kontinentu. Stará dobrá NHL o pouhých šesti týmech se stala minulostí, do boje o vavříny vítězů se zapojily nové kluby z Los Angeles, Minnesoty, Pittsburghu, Oaklandu, St. Louis a Philadelphie. Úřadující šampióni z Toronta si mohli v rozšiřovacím draftu pojistit jen jednoho z dvojice brankářů, a Punch Imlach dal přednost nejstaršímu gólmanovi celé soutěže - Bowerovi. Odstrčený Sawchuk se stal posilou Králů z Los Angeles, ale sezóna se mu nevydařila. Po jejím konci se ještě jednou vrátil do Detroitu a pak už se o jeho služby hlásili bossové Jezdců z New Yorku. Dlouho přemýšlel, zda má pilovat formu ve výcvikovém táboře, nebo pověsit brusle a brankářskou výstroj na hřebík. Rozhodl se pro hokej. Netušil, že definitivní, a bohužel i nesmírně tragický konec kariéry oddálí jen o pár měsíců.

    Brankář, který se zasloužil o průnik nového stylu do hokejových arén, tzv. motýlka, a který během 20 sezón v NHL odehrál 971 zápasů a ve 103 utkáních neinkasoval ani gól, předčasně zamířil do nebeských hokejových arén. V dubnu 1970 si při potyčce se spolubydlícím Ronem Stewartem po pádu na zem natrhl slezinu. Nedlouho poté, ve věku nedožitých 41 let, Terry Sawchuk zemřel během operace na nemocničním lůžku. O rok později byl in memoriam uveden do zámořské Síně slávy…

HB/ds (1.4.03)

 

Návrat na začátek této strany

 

Zpátky do vstupního menu NHL