Rádce HB 

 

 

 

 

aneb

„Co musíte mít ve své sbírce?“

 

Časopis STADIÓN, číslo 22 (1248), ročník 25,

vyexpedováno 31. května 1977, původní cena 3 Kčs

 

Jen málokterý fanoušek ledního hokeje si nechal uniknout mezi prsty některé ze speciálních čísel našeho nejstaršího sportovního časopisu, věnované nejvýznamnější hokejové akci každé sezóny. Ne pokaždé bylo světovému Stadión z roku 1977šampionátu v ledním hokeji věnováno všech 32 stran, v případě MS ve Vídni to ale platilo. Určitě i proto, že reprezentace ČSSR navázala na rok staré vystoupení v Katovicích a obhájila zlaté medaile. V nezapomenutelném turnaji, který podbarvili svoji „drsnou“ účastí po řadě let i Kanaďané, tentokrát ryze profesionální, seskupení kolem legendárního Phila Esposita (památné byly nejen až brutální nedovolené zákroky, ale také Espositův úder pěstí do obličeje našeho trenéra Jána Staršího), a rovněž Švédové, kteří dvakrát porazili tým Sovětského svazu.

Tak jak tomu bylo zvykem i v minulých speciálních edicích, je i tento ryze hokejový STADIÓN naplněn krásným akčními fotografiemi z jednotlivých utkání a nezbytnou statistikou. Bohužel, s něčím podobným se dnes už nesetkáme, a proto by tento exemplář ve Vaší sbírce určitě neměl chybět!

 

- - - - - - - - - - - - - - -

 

MALÁ ENCYKLOPEDIE LEDNÍHO HOKEJE,

koedice nakladatelství Olympia a Šport z roku 1986,

496 stran, původní cena 50 Kčs

 

Jedinečné dílo, které sestavili pánové Karel Gut a Václav Pacina, bylo po léta nejobsáhlejším zdrojem informací o Malá encyklopedie LHčeském a světovém hokeji, o jednotlivých mužstvech a hráčích. Formou abecedních odkazů, příležitostně ilustrovaných dobovými černobílými fotografiemi či portréty osobností, jste se mohli informovat o tom, kdy vznikly naše kluby, a to nejen ty z nevyšší soutěže, jaká byla jejich historie, kdo oblékal jejich dres. Nechyběly ani odborné, ale zároveň srozumitelné texty o řádech, pravidlech, taktice, výstroji apod. Na tehdejší dobu bylo velmi pozitivní, že ve výčtu slavných hráčů nechyběla ani taková „zapovězená“ jména jako Peter Šťastný či Václav Nedomanský (jejich „prohřešek“ byl shrnut stručnou poznámkou, že ilegálně opustili ČSSR). Nevýhodou skvělé encyklopedie je čas. Všechna data se vztahovala k sezóně 1984/85 včetně. Jaká škoda, že tato publikace nebyla po vzoru obdobných stěžejních encyklopedií, mapujících na opačné straně zeměkoule zámořskou NHL, průběžně doplňována a vydávána v nových re-edicích…