MS JUNIORŮ 2001

Pardubice a Hradec Králové

 

logo MS 20    Doslova za dveřmi je světový šampionát hráčů do dvaceti let, který se po letech uskuteční na našem území. Důvěru zorganizovat prestižní měření sil dostali v Hradci Králové a Pardubicích, kde v souvislosti s MS radikálně přestavěli a zrekonstruovali již hodně opotřebované hokejové stánky. Především ve městě perníku, chemie a dostihů se teď mohou pyšnit grandiózní halou, v níž by v pátek 4. ledna s velkou radostí oslavili třetí titul našich hochů v řadě za sebou! Jako předkrm před touto očekávanou akcí Vám předkládáme výčet předstartovních zajímavostí a perliček…

 

REKORDNÍ TELEVIZNÍ SERVIS

Stadion v Hradci Králové    Ještě žádné jiné mistrovství světa juniorů v ledním hokeji nemělo tak bohaté pokrytí jako to, ke kterému se schyluje ve východních Čechách. Všechna utkání české reprezentace a pochopitelně i finálový duel (bez ohledu na to, kdo se do něj kvalifikuje) vysílá Česká televize. Všechny zápasy kanadských juniorů, finále, a možná také semifinále, přebírá kanadská televizní společnost TSN. Mimochodem, její kamery budou v obou halách umístěny na opačné straně kluziště, než ty, které jsou majetkem ČT. Do Ruska bude putovat signál prostřednictvím Central TV, zkrátka nepřijdou ani ve Finsku, a pravděpodobně rovněž na Slovensku a ve Švédsku.

 

KANADA ROZLOŽILA KEMP V TRUTNOVĚ

    Většina účastníků šampionátu nahlásila přílet na období mezi 20. a 23. prosincem. Výjimkou byly tři družstva. Finové se sejdou na závěrečném mini soustředění zhruba tři až čtyři dny před úvodním vhazováním v Chocni, Kanada rozložila svůj přípravný kemp s jednotýdenním předstihem v Trutnově. A již potřetí za sebou se sešli naši mladíci v Havlíčkově Brodu. Trenéři Jaroslav Holík a Pavel Hynek jim naplánovali sraz od 10. do 20. prosince s tím, že ani poté a po oznámení konečné nominace, se už nerozejdou. „Vánoce strávíme tak, jako by se turnaj uskutečnil v zahraničí. Oslavíme je společně. Není možné, aby hráči dostali volno, protože by je to mohlo rozptýlit. Už tak je na ně tlak ze strany rodičů a agentů dost značný,“ prohlásil trenér Holík.

 

JAK SE RODIL TÝM OBHÁJCŮ TITULU?

Jeden z nominovaných - T.Plekanec    Naši trenéři si během sezóny otestovali zhruba 70 hokejistů. Na zřetel přitom brali nejen jejich herní kvality, ale i ty morální. „Během letních soustředění jsme pozorovali, jak se snáší s ostatními, protože je nutné, aby mužstvo vytvořilo ucelenou partu,“ vysvětlil Jaroslav Holík. „Protože u nás doma nejsou k dispozici především kvalitní obránci, obrátili jsme se s výběrem do juniorských soutěží v Severní Americe, odkud jsme si jich vytipovali hned pět. Celkem přicestuje ze zámoří devět hráčů.“ Bohužel, toho vysněného desátého, Václava Nedorosta, se trenéři nedočkají. I když na svoji šanci v NHL stále a marně čeká, vedení klubu Colorado Avalanche ho pro potřeby české juniorské reprezentace odmítlo uvolnit. Že by „taktický boj“ ze strany kanadské a americké konkurence?

 

POZOR NA AMERIČANY!

    Mistři světa z let 2000 a 2001 (jak známo, turnaje začínají v prosinci a končí v lednu, a proto se bude v Pardubicích a Hradci Králové bojovat o titul na rok 2002) vstoupí do náročné soutěže v úterý 25. prosince, ve 14 hodin na pardubickém ledě. Jejich schopnosti už prověřily v závěrečné přípravě Pardubice v Hlinsku a také extraligové Kladno. Oba zápasy „Holíkovci“ prohráli. Teď musí napravit „reputaci“ ve velmi nelehkém duelu s ambiciózními Američany. „Na začátku každého turnaje jsou nadšení, nadupaní, jejich výkonnost však s ohledem na horší trénink postupně klesá. Proto nás mrzí, že s nimi musíme bojovat hned v úvodu turnaje, kdy budou zdaleka nejnebezpečnější,“ svěřil se s obavami trenér Jaroslav Holík.

 

Roztleskávačka č.2HOLKY SE BUDOU NATŘÁSAT…

    O tom, že se bude na co dívat ne ledě, není pochyb. „Šampionát dvacetiletých je přehlídkou nejrychlejšího hokeje na světě,“ tvrdí naši trenéři. Diváci však určitě nasměrují svůj zrak i do hlediště. Tam na ně čeká novinka – první český profesionální tým „roztleskávaček“ v krátkých sukních, tzv. cheerleaders, sponzorovaný mobilním operátorem Eurotelem. Dívky, které budou ladným či dynamickým pohybem vyplňovat pauzy v každém utkání, vzešly ze tří konkursů, a kromě toho, čím je obdařila matka příroda, se musely prokázat nejen tanečními, ale i dobrými komunikačními schopnostmi. Dvě z vybraných děvčat si můžete prohlédnout již teď na přiložených snímcích.   

 

Roztleskávačka č.1JAKÁ VIZITKA PRO EXTRALIGU?

    Konečné umístění na šampionátu bude jako tradičně i vizitkou úrovně české extraligy, konkrétně mladých hráčů, kteří v ní dostávají stále častěji příležitost. Druhý trenér českého týmu Pavel Hynek však tuto skutečnost hodnotí poněkud s despektem. „Tak zhruba před pěti lety ještě trenéři nemohli najít juniora, pravidelně nastupujícího v některém z extraligových klubů. Ten, kdo se do základní sestavy probojoval v extralize, tak měl prakticky jisté místo i v juniorské reprezentaci. To už dnes ale neplatí. S ohledem na odliv zkušených osobností hraje prakticky každý. Všichni ale dobře víme, že svět je rychlejší, agresivnější, a že ten, kdo se prosadí doma, se nemusí uplatnit na mezinárodní scéně,“ tvrdí Hynek. Jeho slova potvrzuje hlavní kouč Jaroslav Holík, jehož právě v tomto směru zklamal vsetínský zadák Ondřej Němec. „V extralize jsem ho viděl několikrát, a byl vynikající. Ale to opravdu není měřítko a v utkáních za reprezentaci naopak propadl.“ Před deseti lety se osmnáctiletí hokejisté do ligy nedostali, teď sbírají zkušenosti rychleji, přesto jim něco schází. „Mužstva jako Pardubice sice předvádí atraktivní technický hokej, ale je v něm strašně málo osobních kontaktů. Svět? Tam je to rána za ránou. Jen málokdo si dovolí kličku a jen silní jedinci vydrží neustálé otloukání a dokáží se prosadit,“ říká Holík.

 

A CO BRANKÁŘI?

Hronek v extralize    Říká se, že polovinou úspěchu je kvalitní gólman. Když se daří jemu, je na tom dobře i celé mužstvo, protože se má na koho spolehnout. V předchozích dvou „zlatých juniorských turnajích“ se hra české reprezentace odvíjela od výkonů brankářů Šmída a Duby. Kdo dostane důvěru letos? Ze závěrečné nominace vypadl Šulan a tak se rozhodne mezi Fikrtem a slávistickým Hronkem, který v úvodu letošní extraligové sezóny výtečně zaskočil za zraněného Málka. Trenéři však varují: „Rozhodneme se na poslední chvíli podle jejich aktuální formy a pohody.  Ale pozor! Konečný výsledek zdaleka neleží jen na brankářích. Záleží také na tom, jak jim budou pomáhat spoluhráči, zkrátka, jak bude bránit celé mužstvo!“

HB/id (21.12.01)

 

Zpátky na začátek této stránky

 

Zpět na stranu reprezentace