PROLOG 2001:

 

Nové dresy, ale stále stejná přání

 

    Pražská Sparta prošla během letních měsíců, a vlastně už v samotném závěru předchozího ročníku extraligy, řadou zásadních změn. První obětí se stal hlavní trenér František Výborný, který získal jistotu, že už o jeho služby ze strany vedení klubu není zájem, ještě v průběhu finálové série se Vsetínem (!), oboustranná nespokojenost pak vyústila v odchody obránce Vlastimila Kroupy do Litvínova, Vladimíra Vůjtka (na druhém ilustračním snímku) či Jiřího Zelenky na angažmá ve Skandinávii. Těsně před startem 65. kapitoly s názvem ELH zamířil do ruské Kazaně zcela nečekaně i nejproduktivnější hráč loňské sezóny Patrik Martinec! Nový hlavní kouč, Václav Sýkora, tak měl od prvních minut plnou hlavu starostí…

 

Sparťanská obrana umí kolem Petra Břízy dobře "zametat"...    S Patrikem jsem stoprocentně počítal a jeho odchod doslova v hodině dvanácté mi udělal velkou čáru přes rozpočet. Kádr máme široký, ale útočná variabilita se bez Martince výrazně snížila,“ posteskl si trenér, který se vrací do Sparty po třech letech, strávených na severu Čech ve službách Litvínova. V současné době je ale Sparta náš finančně nejsilnější klub, v němž je na provoz extraligového týmu vyčleněno na 120 milionů korun, a který podporuje kromě hlavního partnera dalších 105 dílčích subjektů. A tak bylo jasné, že tentokrát budou odchody po nedávných špatných zkušenostech vykompenzovány minimálně adekvátní náhradou.

    Podrobný pohled na letní přesuny v soupiskách účastníků extraligy skutečně potvrzuje, že Sparta byla ve vyjednávání s novými posilami nejen aktivní, ale také patřila mezi kategorii šťastnějších obchodníků, jimž se podařilo získat úpis náležitě zvučných jmen. Posílení však bylo nejen výrazné, ale z větší části proběhlo na úkor největšího rivala z posledních let, obhájce titulu ze Vsetína! „Před rokem doplatilo mužstvo na výprodej ústředních opor, Kučery, Sýkory, Benýška a Výborného, a i když se i letos rýsovaly jiné možnosti, a zdaleka všechno nevyšlo podle našich plánů, považuji posílení z globálního hlediska za opravdu výrazné. Ještě jednou ale opakuji. Odchod „Paťase“ mne moc mrzí, v naší koncepci měl být hodně platným hráčem,“ řekl krátce před úvodním bully sezóny hlavní kouč Václav Sýkora. S asistentem Pavlem Hynkem v kabině holešovického týmu postupně přivítali posledního člena kdysi fenomenální juniorské řady z Olomouce, Jana Tomajka, stejně jako dalšího „vseťíňáka“, obránce Srdínka, a bojovníka z jihu Čech, Radka Bělohlava, který si svého času rovněž uhrál své ve valašském království. Z Karlových Varů se nechal zlanařit překvapivý kanonýr se slovenským pasem, Róbert Tomík, a ze Švédska se vrátil obránce a famózní bruslař Radek Hamr.

Vůjtek byl odejit...    Sparta se nikdy netajila nejvyššími cíly, i když letos ukryla zisk titulu do kulantního termínu „medailové pozice“. Tomu, že by měl zkušený a „drahý“ tým hrát atraktivní hokej, kterým by naplnil často poloprázdnou halu (při ceně vstupného se není čemu divit), se Václav Sýkora nebrání. Pomyšlení na nejvyšší ambice však trochu mírní. „Řada významných změn se udála i v jiných klubech, a když někdo tvrdí, že po tom, co se seběhlo ve Vsetíně, jsme favoritem číslo jedna jen a jen my, považuji to za velmi přehnané. Mám pocit, že v lize najdete zhruba pět jiných silných a posílených mužstev s obdobnými ambicemi,“ tvrdí Václav Sýkora. Ani skutečnost, že v úvodních 4 duelech Pražané neprohráli, nepovažují trenéři Sparty za podstatné. „Musíme se vyvarovat výpadkům z posledních třetin již rozhodnutých zápasů,“ prohlásil o domácích duelech s Českými Budějovicemi a Plzní asistent Pavel Hynek. „Každý ale pochopí, že za stavu 5:1 respektive 8:1 se hráči těžko motivují. Po tom, co se stalo v prvních dvou zápasech už každý myslí především na to, aby se nezranil,“ naráží Hynek na kruté rány osudu. V prvním kole přišla Sparta zhruba na 5 až 6 týdnů o zraněného Ondřeje Kratěnu, o čtyři dny později zamířil na marodku a na stejnou dobu také obránce Hamr! 

Staronový kapitán týmu    A ještě jedna věc. Mezi další změny, a z pohledu diváků ty méně zdařilé, patří radikální proměna „klubových barev“. Ony sice zůstávají zásadě stejné, stejně jako se nemění ústřední znak, velké červené písmeno „S“, ale na nových dresech to prakticky nepostřehnete. Místo červených kalhot teď nosí hráči kalhoty černé, a dres zdobí kombinace bílé a šedé. Písmeno „S“ se ztrácí na hrudi pod tlakem viditelněji umístěného názvu nového generálního sponzora, tyrkysového loga firmy Siemens. „Už jsem si na ty dresy ale docela zvyknul,“ prohlásil staronový kapitán Richard Žemlička. Řekněme si to ale otevřeně do očí. Nové sparťanské dresy nejsou nic moc, a tak je nepochopitelné, proč se vedení klubu nesnaží podpořit (zpeněžit) tradici, a podbízí se těžko postřehnutelné, ale stále hlasitě opakované vlastnické vazbě na zámořské Los Angeles Kings…  

HB/id (20.9.01)

 

Návrat na začátek textu

 

Zpět na stranu SPARTY