PROLOG 2002:

 

Výbušnou silou za obhajobou?

 

Střídačka Sparty    Až jako poslední ze všech 14 extraligových týmů vstoupí do nové sezóny úřadující mistr, pražská Sparta. Toto privilegium si klub z Holešovic „vysloužil“ od velké vody, která se přehnala jak přes hlavní město, tak přes České Budějovice. Obhájce titulu musel s ohledem na nezbytné opravy v technickém zázemí obou stadiónů odložit zápasy jak doma proti Zlínu, tak na jihu Čech. To jsou známá fakta. A jinak?

 

    Náš rozpočet je prakticky totožný jako před rokem a tím pádem jsou obdobné i cíle,“ prohlásil za celý management jeden z ředitelů klubu Martin Urban. Z toho vyplývá, že na první mužstvo je vyčleněno zhruba 80 milionů korun (například sponzoři ale přispějí do sparťanské pokladny částkou zhruba 120 milionů Kč), a úkolem pro hráče i trenéry je repríza vítězství. Přípravu na nelehký úkol však zkomplikovaly zmíněné povodně. „Malá tréninková hala byla vlastně celá kompletně zatopená, na hrací ploše stálo deset centimetrů vody. Doplatila na to technologická zařízení a dnes nejsme schopni odhadnout, kdy bude hala opětovně uvedena do provozu,“ dodává druhý z ředitelů Luboš Koželuh.

Bělohlav už ve Spartě není    Z mistrovského kádru odešli přes léto obránce Radek Hamr (zpět do švédské ligy) a útočníci Bělohlav, Sivek, Hlinka a Chabada. „První získal angažmá v Rusku, druhý se vrátil na základě platné smlouvy do Pittsburghu a Jarda Hlinka zamířil do švýcarského Klotenu s tím, že nás v prosinci posílí během prestižního Spengler Cupu, pokud budou jednání úspěšná, společně s dalším krajánkem, obráncem Martinem Štěpánkem. Vážíme si toho, že k nám přišla pozvánka i na letošní ročník tohoto slavného turnaje a konečně bychom chtěli dosáhnout i kvalitního umístění. Proto jsme se rozhodli, že mužstvo posílíme o volné hráče, stejně tak, jako to pravidelně dělají naši soupeři,“ prozradil poněkud vzdálenější plány Sparty Luboš Koželuh. A pak dodal, že vedení klubu v žádném případě nepočítalo s odchodem Martina Chabady do New York Islanders. „Bylo to pro nás nepříjemné překvapení!“ Na poslední chvíli se s šatnou v holešovické hale rozloučil i Václav Novák, který se na pevný přestup vrátil do týmu, ze kterého před lety do Sparty přišel – do Liberce. A doslova v hodině dvanácté vypadlo ze soupisky rovněž jméno urostlého zadáka Libora Zábranského! „Celou loňskou sezónu promarodil a tak jsme se po vzájemné rozpravě dohodli, že už s ním smlouvu neobnovíme,“ řekl Koželuh.

Václav Sýkora    Příchody? Z ruské Kazaně se vrátil Patrik Martinec, který má stmelit první útok, v němž naváže na někdejší úspěšnou spolupráci s Žemličkou a Zelenkou. Také další tři forvardi mají svůj zvuk – Leška, Špaňhel a Branda. Nekonal se ani přesun Michala Broše do NHL, a to znamená, že by se konečně mohla naplno rozjet obávaná lajna z olomouckého dorostu, posléze zářící i v extraligovém Vsetíně – Kratěna, Broš, Tomajko. Ze sparťanské zálohy pak míří do prvního mužstva s cílem posbírat zkušenosti dvojice Malinský – Vondráček. „Letní přípravu jsme naordinovali stejnou jako před rokem. S tím rozdílem, že jsme ji zahájili bez reprezentantů, kteří se zúčastnili MS ve Švédsku. Také si léčilo rány několik zraněných hráčů a ti zase měli svůj individuální program. Důraz jsme kladli především na rozvoj výbušné síly. Za určitý problém považuji skutečnost, že závěrečná fáze přípravy na ledové ploše nebyla jednotná. S ohledem na záplavy jsme museli střídat prostředí, každý stadión, ať už náš, na Hvězdě nebo v Letňanech, měl zcela odlišnou kvalitu ledu,“ postěžoval si hlavní trenér Václav Sýkora.

Budou se radovat i na jaře?    Tím ale problémy obhájce titulu zdaleka nekončí. Povodně a tradiční kulturní akce v T-mobile aréně (hmm, kolika přejmenování se ještě dočkáme?) způsobí, že Sparta bude hrát v úvodu soutěže čtyřikrát po sobě doma, a celkově devětkrát z prvních 13 zápasů! „Budeme pod mnohem větším tlakem veřejnosti. Mnohem víc by nám vyhovoval pravidelný rytmus, kdy se střídají zápasy doma a venku. Uvidíme, jak se to podepíše také na návštěvnosti, je nutné, aby naší oporou byli i diváci,“ zdůrazňuje Sýkora.

    A ještě jedna zajímavost. V Praze se rozjíždí výstavba hned dvou nových velkokapacitních a víceúčelových arén nejmodernějšího střihu. Lze předpokládat, že provozovatelé těchto arén budou mít zájem, aby v ní hrála extraligový hokej obě pražská „S“. Trenér a manažer Slavie v jedné osobě, Vladimír Růžička, se přitom nechal slyšet, že o podobnou nabídku (zatím?) nestojí! A Sparta? „Opravdu by bylo smutné, kdyby taková aréna posloužila světovému šampionátu v ledním hokeji, a pak zůstala opuštěná, jako se to stalo v ruském Petrohradu. Od chvíle, co tam skončilo MS, je petrohradská hala zavřená! Pokud jde o nás, nabízí se tady celá škála možností. Určitá neoficiální jednání už proběhla a další asi budou probíhat i nadále. My ale máme dlouhodobou smlouvu o pronájmu bývalé Sportovní haly v Holešovicích, dnešní T-mobile arény, a jsme s ní spokojeni,“ řekli neurčitě jako jeden muž oba ředitelé, Luboš Koželuh a Martin Urban…

HB/ds (16.09.02)

 

Návrat na začátek textu

 

Zpět na stranu SPARTY