TÉMA 6:

 

Prostor pro všechny zdravé…

Pokud by se obhájce titulu musel poohlédnout

po posilách, budou pocházet z „vlastních zdrojů“?

 

Zamyšlený trenér Sparty    Všechno, co má zdravé ruce a nohy, hraje! Tak by se dala s patřičnou nadsázkou charakterizovat situace v pražské Spartě. Mužstvo ještě nemá v nohách ani deset zápasů, teprve se chystá na dlouhé měsíční turné po cizích stadiónech, ale jeho marodka je tak bohatá, že jde z toho trenérům a vedení klubu hlava kolem. A přitom není kam sáhnout po rezervách! Na druhou stranu - lze zkonstatovat, že je to ideální chvíle pro každého zdravého hráče, aby ukázal, co se v něm skrývá. Nové posily teď mají dostatek prostoru dokázat, že nejsou „na draka“, a další, zatím poněkud přehlížení jedinci si mohou říct o trvalé místo v základní sestavě…

 

    Asi nejlépe to pochopili Petr Leška, nejproduktivnější hráč minulé sezóny (ovšem ještě v dresu zlínských „Beranů“), a Valdemar Jiruš, obránce, jehož pozice ve vyrovnaném, a za normálních okolností nahuštěném kádru, ještě není nejstabilnější. Právě oni dva rozhodující mírou porazili Liberec 4:3. Leška dal dva góly, na jeden přihrál, Jiruš se zase na každé brance domácího týmu podílel asistencí!

    Je to škoda, že nás potkalo tolik smůly. Máme několik zraněných hráčů, ale další kluci, co za ně naskakují, si počínají dobře. Snad si to vybereme už teď a v play off bude celé mužstvo bez zdravotních problémů pohromadě,“ přeje si Leška. „Nejhorší je, že se jedná o ostřílené kluky, kteří už mají něco za sebou. A jejich zkušenosti chybí. Na druhou stranu byl kádr dost široký, a tak se je podařilo nahradit. Kdyby se ale teď zranil někdo další, tak už by nebylo kam sáhnout pro náhradu,“ myslí si Jiruš.

Jednou jsi nahoře, jednou...    Přesně toho – že nemají kam sáhnout, leda tak po nezkušených juniorech – jsou si vědomi i trenéři. „Na trhu nikdo není,“ říká Pavel Hynek. A navíc, už nějaký čas se spekuluje o tom, že ani pokladna extraligového mistra není nejplnější, a případnou, opravdu kvalitní akvizici, by nebylo čím zaplatit. „V současné době by bylo ideální zalovit tak nějak ve vlastních řadách. Mezi hráči, kteří mají nebo měli smlouvu se Spartou. Za ty ostatní bychom totiž museli vyplácet vysoké odstupné,“ dodává Hynek. Po kom by se ale mohli Pražané poohlédnout? Po Chabadovi, který v létě nečekaně odešel do zámoří, pokoušet štěstí u klubu New York Islanders? „Pochopitelně jsme s ním v kontaktu, ale není to příliš reálné, že by se chtěl vrátit. Už v předstihu nás informoval, že chce přežít celou sezónu třeba i na farmě,“ reaguje Hynek. Do NHL zatím neproniknul ani Michal Sivek, a dvakrát se proto v průběhu rozehrané sezóny vrátil na Spartu. Trenéři ovšem pochybují, že by mohl být velkým přínosem. Údajně ani nebyl v mužstvu spokojený. „A také to není hráč jako David Výborný nebo Honza Hlaváč. Když s námi v létě trénovali, člověk si mohl udělat obrázek o tom, co je to za hráče! Jak nejméně o třídu převyšují řadu z těch, co mají být hvězdami v naší extralize.“ Dlouho už rovněž nepadla zmínka o jménu Petr Kanko - o talentovaném mladíkovi, který rychle do extraligy přišel, a stejně tak rychle zase zmizel. „Mám dojem, že se s ním Sparta stále ještě soudí, protože odešel do juniorské ligy v zámoří bez jejího souhlasu,“ upozorňuje Pavel Hynek, asistent hlavního sparťanského trenéra Václava Sýkory.

    Když se nerýsuje žádná nová posila (i když ta, v podobě obránce Slavíka, je ještě hodně čerstvá), zůstává veškerá zodpovědnost zastoupit zraněný kvartet (Kratěna, Broš, Nedvěd, Branda) na stávajících členech mistrovského celku. Prostoru k vyniknutí mají více než dost. „Každému se hraje lépe, když je častěji na ledě,“ přitakává Petr Leška, který vítá vlastní a očividně se zlepšující formu v novém angažmá. „Posledních několik utkání hraje celá naše pětka dobře, začali nám vycházet kombinace. Ale zápasy nerozhoduje jeden hráč nebo jeden útok. Všechno je to otázka celého týmu,“ tvrdí sparťanská posila ze Zlína.

Valda Jiruš    Zcela mimořádný duel sehrál proti Liberci - svému bývalému, tehdy ještě prvoligovému oddílu, ze kterého přišel do Prahy - obránce Valdemar Jiruš. „Mám na Liberec krásné vzpomínky, a tak jsem se na vzájemné utkání velmi motivoval. Víc než osobní statistika však byl důležitý zisk tří bodů,“ tvrdí Jiruš. Jemu osobně současná zvýšená zátěž pro šest zadáků nevadí. „Je začátek sezóny, sil máme dost. A věřím, že se marodka až na Nedvěda s Kratěnou rychle vyprázdní a kádr se zase stabilizuje. A do té doby? Když se hraje bruslařsky náročný zápas, na to bývají lepší čtyři pětky. Proti jiným celkům je zase výhodnější hra na tři pětice, protože se rychleji zahřejete. A moje místo v základní sestavě? To je otázka pro trenéry. Konkurence v týmu je obrovská. Člověk nerad sedí na střídačce a tak je pochopitelné, že když má šanci, snaží se předvést co umí. Také já udělám všechno proto, abych byl i nadále mezi šesti vyvolenými beky…“

HB/ds (10.10.02)

 

Návrat na začátek textu

 

Zpět na stranu SPARTY