OBRAZOVÁ REPORTÁŽ z utkání SPARTA-VÍTKOVICE

Stejně jako na podzim

Aneb jak Sparta poznala, že Vítkovicím

to na cizím ledě opravdu „šlape“…

Tři týdny uběhly od chvíle, kdy se Sparta naposledy představila divákům v extraligovém utkání. Po reprezentační „předvánoční“ přestávce měli Pražané změřit síly s Pardubicemi a v derby se Slavií. První duel si ale už ve velkém předstihu předehráli, a ten druhý odložili na konec ledna. Český led totiž vyměnili za švýcarský a stejně jako o dvanáct měsíců dříve se vypravili do Davosu na prestižní Spenglerův pohár. Jejich řady ještě před odjezdem rozšířil navrátilec z NHL, juniorský exmistr světa Michal Sivek, ale během turnaje prořídla defenzíva. A tak Sparta, která skončila v Davosu s jedním vítězstvím ze čtyř utkání až poslední, nastoupila k televizní dohrávce 36. kola s Vítkovicemi (mimochodem, tito soupeři spolu sehráli historicky vůbec první extraligový zápas v dějinách naší nejvyšší hokejové soutěže!) bez Zábranského, Jiruše a Nedvěda.

Žemlička otřesený po hrubém faulu    Výčet ztrát tím ale nebyl uzavřen. Hned v první třetině byl velmi nešetrně „sestřelen“ sparťanský kapitán Richard Žemlička. Hrubý faul loktem oba (!) hlavní rozhodčí přehlédli a ponechali bez spravedlivého trestu, čímž přiložili první polínko pod kotel budoucích emocí a nervozity. Otřesený Žemlička zamířil s otřesem mozku do kabiny, po přestávce se pokusil o comeback, ale bolest ho velmi rychle přemohla. Nakonec neodcestoval ani druhý den na  zápas Sparty v Třinci…

Broš dává na 1:0    Krátce po Žemličkovi byl vítkovickými hokejisty „skalpován“ také Havelka. Tentokrát už hosté dvouminutovému oslabení neunikli a na jeho konci se s notnou dávkou štěstí, když se k němu vrátila jeho vlastní, nepovedená přihrávka, před odkrytou klecí prosadil Michal Broš. V té chvíli aktivnější Sparta vedla zaslouženě 1:0.

Hamrovu tutovku vyřešil TRvaj    Mírnou převahu si Pražané udrželi ještě i ve druhé dvacetiminutovce. Jenže ani v nejvyloženějších pozicích nedokázali přelstít velký objev sezóny (a to především na reprezentační úrovni), vítkovického gólmana Jiřího Trvaje. Ten v brankovišti čaroval opakovaně, ale největší kouzlo si schoval proti nájezdu dvojice Broš – Hamr. Střela obránce Radka Hamra sice byl náležitě jedovatá, i přesná, jenže Trvaj ji famózně vytlačil nad horní tyčku. A to byl asi zlomový moment zápasu…

Burger právě srovnal na 1:1    Pak už se v Paegas aréně opět jiskřilo. Domácí tým se cítil výroky hlavních sudích poškozen, hráči v bílých dresech byli zbytečně předráždění a za svoji popudlivost draze zaplatili. Před druhou přestávkou se v přesilovce Vítkovic prosadil obávaný „specialista“ na Spartu (viz. jeho gólového hody v čase působení na Kladně i ve Vsetíně) Jiří Burger. Za vyrovnaného stavu 1:1 hosté prokázali, že se jim poslední dobou daří více na hřištích soupeřů, než v ostravském Paláci sportu. Zejména v prodloužení byli blízko prémiového bodu, ale nakonec souboj Sparty s Vítkovicemi skončil v Praze stejným způsobem, jako loni na podzim. Remízou.

A ještě jednou Burgerova "rána" Spartě    A ještě nezbytná řeč čísel na závěr…

Sparta – Vítkovice 1:1 (1:0 0:1 0:0 – 0:0)

Branky: Broš (18.) – Burger (36.)

Asistence: Kratěna – Jurečka

Vyloučení: 10:12 (navíc Zelenka (S) a Výtisk (V) oba 10 minut za nesportovní chování)

Využití: 1:1 – V oslabení: 0:0 – Diváci: 3639