Historie - velké zápasy

1. Nepřekonatelný Dzurilla

CANADA CUP 1976 / KANADA – ČESKOSLOVENSKO 0:1

Canada Cup 1976    Tento zápas se velkými písmeny zapsal do dějin československého hokeje. Na Kanadském poháru v roce 1976 totiž pro zámořské fanoušky zcela neznámí hráči odněkud ze středu Evropy porazili v montrealské hale Forum „neporazitelné“ borce z NHL 1:0! A hrdinou utkání byl nejstarší hráč na soupisce týmu ČSSR – brankář Vlado Dzurilla, který vychytal všechna esa v čele s Philem Espositem a třema „Bobíkama“ - Hullem, Clarkem či obráncem Orrem…

2. Osm kulí do „Javorových listů“

SUPER SERIES 1978 / TORONTO MAPLE LEAFS – POLDI KLADNO 5:8

Vítězné gesto M.Nového    Úspěch na Canada Cupu 1976 otevřel našemu hokeji cestu do zámoří. Už o 15 měsíců později se na severoamerický kontinent vypravila dvě ligová mužstva, Pardubice a Kladno, posílená o nejlepší hráče z dalších oddílů, aby se utkala s 8 kluby NHL. Lépe se dařilo „kladenským“ hokejistům, jejichž kostra byla vyztužena o útočníky Petera a Mariana Šťastného, Pouzara, Ebermanna a obránce Dvořáka. Jejich útočné vystoupení ohromilo především fanoušky Toronta Maple Leafs…

3. Nejkrvavější bitva o provinci Quebek

PLAY OFF 1984 / MONTREAL CANADIENS – QUEBEC NORDIQUES 5:3

Velká bitka mezi Montrealem a Quebekem    A do třetice zápas s významnou rolí Petera Šťastného. Byl to on, kdo v šestém finále Adamsovy divize získal úvodním gólem naději pro Quebec na rozhodující sedmý duel. Pak byl ale také jedním z deseti hráčů předčasně odeslaných do kabin v krvavé bitvě, v níž rozhodčí udělil 257 trestných minut! A Montreal povstal z mrtvých – během 8 minut a 5 sekund otočil prohraný zápas 5 slepenými góly!